İLETİŞİM HATTI 444 3 616
TR | EN
Menu

Şuan Burdasınız:

BURSA’DAN 12 BİN YIL ÖNCESİNE TARİHİ YOLCULUK

BURSA’DAN 12 BİN YIL ÖNCESİNE TARİHİ YOLCULUK

Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği ile paydaşı Gürsu Belediyesi’nin ‘Tarihin sıfır Noktasından Geleceğe Göbeklitepe’ projesi kapsamında tarihin akışını değiştiren Şanlıurfa’daki 12 bin yıllık Göbeklitepe tapınaklarını ziyaret eden 45 kişi son dönemin en büyük arkeolojik keşfine tanıklık etti.

Üreten girişimci bir Türkiye hedefi için ‘Hayalleri Gerçeğe Dönüşsün’ sloganıyla faaliyetlerine başladıkları günden itibaren hayata geçirdikleri ulusal ve uluslararası projelerle dikkat çeken Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği,  bu kez kültürel tarihi mirasın korunması ve gelecek nesillerle buluşması için İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle anlamlı bir projeye imza attı.

Gürsu Belediyesi’nin paydaşlığında gerçekleşen ve aralarında akademisyenler, basın mensupları, dernek temsilcilerinin yer aldığı 45 kişiyi 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihini sıfır noktası kabul  edilen Şanlıurfa Göbeklitepe örenyerine götürdü.

Tarihin sıfır noktasından geleceğe Göbeklitepe

Türkiye’nin kültürel miras açısından dünyada eşsiz bir konumda olduğunu belirten Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Adem Yıldırım, ‘Bu evrensel düzeyde zenginlik ve çeşitlilik ülkemize uluslararası düzeyde bir sorumluluk yüklemektedir. Bu proje ile ülkemizin üzerine düşen bu sorumluluktan pay çıkaran bir sivil toplum kuruluşu olarak kültürel mirasın gelecek nesillere iletilmesi ve korunmasına katkı koymak en büyük heyecanımız’ Dedi.  Adem Yıldırım, çalışmalarının sempozyumlar, yayınlar, sosyal medya tanıtım çalışmalarıyla süreceğini de kaydetti.

Tarihin izinde önyargılar da yıkılacak.

Bu özel projenin paydaşlarından Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık,  adeta insanı zaman yolculuğuna çıkaran Göbeklitepe sayesinde tarih, medeniyet ve kültür değerlerin incelenmesi için özellikle Gürsulu öğrenciler ve kadınları bölgeye götüreceklerine açıkladı. Başkan Mustafa Işık özellikle dış güçlerin gayreti ile oluşturulmak istenen önyargıların bu kültürel ziyaretlerle yıkılacağını ifade etti.

Dünyanın en eski ve etkileyici arkeolojik alanlarından biri olarak insanlık tarihine ilişkins ezberleri bozan Göbeklitepe'yi ziyaret eden farklı meslek ve yaş grubundan ziyaretçiler, buradan başlayarak Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman ve Gaziantep’e tarihin izinde unutamayacakları bir yolculuk gerçekleştirdi.Gürsu
Gürsu
Gürsu
Gürsu
Gürsu
Gürsu
Gürsu
Gürsu
Gürsu
Gürsu
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.Gürsu Belediyesi Haberleri - Geri Gürsu Belediyesi Haberleri - İleri

Diğer Haberlerimiz